Merkel telefonon kryeministrat Zaev e Tsipras

Merkel telefonon kryeministrat Zaev e Tsipras

22/05/2018 Off
Puna jonë është vullnetare andaj nëse keni mundësi ndihmoni shqip.dk

Kancelajra gjermane Angela Merkel ka komunikuar mbrëmë me Kryeministrat Zaev e Tsipras, bën të ditur Deutsche Welle (DW).

Nga Berlini konfirmojnë se kancelarja ka telefonuar të dy kryeministrat, duke mos dhënë detaje plotësuese se çfarë është biseduar.

Ky komunikim vjen vetëm pak ditë pas Samitit të Sofjet, ku u takuan Zaevi dhe Tsipras, nga ku doli lajmi se ka një propozim të pranueshëm për të dy palët dhe ai është Maqedonia Ilindenase.

Pas kësaj, erdhi konfirmimi grek që emri duhet të ketë përmbajtje gjeografike ose kohore.

Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest