Virusi vdekjeprurës: Kujdes me porositë online nga Kina

Viti 2020 nuk ka filluar mirë për kinezët. Virusi vdekjeprurës , “Koronavirus” ka marrë shumë jetëra në Kinë. Përveç në Kinë, ka pasur raste edhe në Evropë e kontinentet tjera, transmeton Indeksonline. Duke e ditur se tregu kinez është ndër më të mëdhenjtë sa i përket shitjeve online, qytetarët e Kosovës po ashtu duhet të […]

Lexo më shumë...

BE: Masakra e Reçakut është krim i dokumentuar mirë

Nënkryetari i Zyrës së BE-së në Kosovë, Riccardo Serri dhe përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, morën pjesë sot në përkujtimin e 21 vjetorit të masakrës së Reçakut. Në këtë ditë përkujtimore kanë marrë pjesë edhe krerët politikë të Kosovës të cilët e kanë dënuar krimin dhe gjenocidin serbë në Kosovë. Në anën tjetër, një zëdhënës […]

Lexo më shumë...

Dokumenti i CIA-s: Në Kosovë nuk ka turq, ata i krijojë Serbia për të zhdukur identitetin shqiptar

Pushteti serb me propagandën ndaj gjuhës shqipe shkoj aq larg sa që thoshin se gjuha shqipe është e varfër dhe duhet përdorur vetëm me njerëzit e paarsimuar: Në dokumentin e CIA-së të vitit 1951 tregon politikën e poshtër serbo-komuniste kundër identiteti kombëtar shqiptar, duke tentuar më çdo kusht për të zbehur ndjenjat kombëtare të shqiptarëve […]

Lexo më shumë...

Kroacia pro Shqipërisë dhe Maqedonisë, Plenkovic beson në hapjen e shpejtë të bisedimeve për anëtarësim

Kryeministri kroat, Andrej Plenkovic beson se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do t’i hapin shumë shpejt negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Plenkovic deklaroi në një konferencë për shtyp në Zagreb, në krah të presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, se shteti i tij është duke tentuar “të krijojë një klimë pozitive”, që mund t’ua […]

Lexo më shumë...